Slovenija može sudjelovati u plinovodu Turski tok nakon što se postigne određena razina sigurnosti u ovom projektu, rekao je ruski premijer Dmitrij Medvedev u ponedjeljak nakon razgovora sa slovenskim kolegom Mirom Cerarom.
“Mi nećemo samo stajati. Vjerujemo da Slovenija, koja je uvijek zauzimala konstruktivno stajalište o ovom pitanju, može biti uključena i u druge projekte, uključujući i projekat turskog toka, u vrijeme kada se postigne konačni dogovor o njegovoj provedbi,” rekao je Medvedev.
Slovenski premijer Miro Cerar je rekao da će nakon što budu definirani parametri turskog toka, njegova zemlja procijeniti potrebu za ruskim tranzitom plina preko njezine teritorije.
Europska unija odlučuje o sredstvima i metodama ruskog tranzita plina izvan čvorišta turskog toka na tursko-grčkoj granici, dodao je Medvedev.
Ključni parametri transporta se razlikuju od onih u projektu Južni tok, rekao je.
“Tijekom projekta Južni tok prvo smo htjeli da se složimo sa svima, ali to se nije dogodilo zbog položaja EU”, rekao je ruski premijer.
Turski tok je druga priča, to je komercijalni projekt i to je razlog zašto bi “EU trebala sama odlučiti kako i gdje plin treba biti isporučen na njenoj teritoriji kako bi se izbjegli slični problemi.”
Ruski zadatak je da plin bude dostupan preko Crnog mora do tursko-grčke granice, a ostalo je na europskim kupcima, rekao je ruski premijer.
Turski tok je zamjena za plinovod Južni tok koji je Rusija suspendirala u decembru kako je EU blokirao njegovu implementaciju.
1100 km Turskog toka će imati četiri linije i godišnji kapacitet do 63 milijardi prostornih metara (BCM) plina. Oko 16 BCM će biti isporučeno u Tursku, dok će preostalih 47 BCM ići na čvorište na grčko-turskoj granici, te dalje u Europu.
Komentari na članak