Grčka je uložila mnogo truda u sporazum sa Rusijom i nastavit će da radi na gasovodu jugoistočne Evrope uprkos pritisku EU, rekao je bivši grčki ministar energetike Panagiotis Lafazanis.
Naftovod predstavlja proširenje u vrijednosti od 2 milijarde € kroz Grčku unutar projekta Turskog toka.
“Naporno smo radili kako bi potpisali sporazum sa Rusijom o južnoevropskom gasovodu od granice Turske u Centralnoj Evropi, uprkos pritisku i preprekama. Grčka može krenuti novim putem sa nezavisnom energetskom politikom”, izjavio je u ponedeljak Lafazanis prilikom predaje vlasti novom ministru energije Panosu Skourletisu.
“Europska unija nastavlja i dalje da vrši pritisak, pokušavajući da zaustave južnoevropski projekat gasovoda i njegovu implementaciju”,dodao je Lafazanis.
Novi ministar Panos Skourletis je podržao Lafazanisovo stajalište, rekavši da Grčka podržava zajedničku izgradnju naftovoda sa Rusijom, koji će biti dio Turskog toka na grčkom teritoriju.
“Mi podržavamo plan za izgradnju gasovoda grčko-ruskog plina na našem području. To otvara nove mogućnosti za nas, koje treba iskoristiti”, rekao je Skourletis.
Grčki premijer Alexis Tsipras rekonstruisao je svoju vladu u petak zamjenom članova vlade koji su glasali protiv daljnje štednje. Panagiotis Lafazanis je tada smenjen, a na njegovo mjesto je došao šef politike rada, Panos Skourletis. Od 300 grčkih poslanika, 229 je glasalo u korist štednje, 64 je glasalo protiv, dok je šest bilo uzdržano. Odobrenje Grčkog parlamenta za štednje je bilo potrebno za razgovore o trećem paketu pomoći.
Lafazanis je u više navrata izjavio da će Grčka nastaviti svoju podršku ruskom plinovodu. U maju, Washington je pozvao da Atina ne odustane od podrške projekta Trans-jadranskog plinovoda (TAP) u korist Turskog toka.
Ruski projekt je isplativiji za Atinu od TAP-a, prema Lafazanisu, jer bi Grčka bila vlasnik jednog dijela i projekt “će imati više tarife.” Ovaj projekt koji u potpunosti finansira Rusija će stvoriti 20.000 radnih mjesta u Grčkoj.
U ovom trenutku, Atina i Moskva rade na detaljima za izgradnju segmenta južnoevropskog gasovoda počevši na grčko-turskoj granici. Tokom foruma u Sankt Peterburgu u junu, dvije strane su potpisale memorandum za postavljanje zajedničke kompanije za izgradnju cjevovoda.
Naftovod bi trebao isporučivati 47 milijardi kubnih metara plina godišnje. Ulaganja u izgradnju će iznositi 2 milijarde €. Izgradnja će početi 2016. godine i planira se završiti do 2019. godine.
Grčka državno Poduzetništvo za energetske investicije i ruska Vnješekonom banka će biti partneri u projektu.
1.100 kilometara gasovoda Turski tok će imati četiri linije i godišnji kapacitet do 63 milijarde kubnih metara (BCM) plina. Oko 16 BCM će biti isporučeno u Tursku, dok će preostalih 47 BCM ići do čvorišta na grčko – turskoj granici odakle će se dalje transportovati u Evropu.
To je zamjena za projekt Južni tok kojeg je Rusija obustavila u decembru pošto je EU blokirao njegovu realizaciju.
Komentari na članak