Škotska će zabraniti genetski modificirane usjeve na svom tlu. Prema riječima zvaničnika, taj potez će zaštititi okoliš. Oni se također koriste prednostima novih zakona EU, omogućavajući državama članicama da odluče da li žele da uzgajaju takve usjeve ili ne.
Iako EU uvozi velike količine GM usjeva iz inozemstva, manje je sigurna o njihovom uzgoju na vlastitom tlu. Neke grupe za zaštitu okoliša su zabrinute zbog utjecaja za selo, a tu je i zabrinutost zbog zdravstvenih problema za ljude, bez obzira što proizvođači usjeva ističu da su sigurni.
Samo je kukuruz MON810 Monsanta, koji se uzgaja u Španjolskoj i Portugalu, trenutno na prodaji u EU.
“Škotska je poznata širom svijeta zbog njenog predivnog prirodnog okruženja – a zabrana uzgoja genetski modificiranih usjeva će štititi i dodatno unaprijediti naš čisti, zeleni status”, rekao je Richard Lochhead, ministar škotske vlade za pitnja okoliša, hrane i ruralnih područja.
Političar je također dodao da nije bilo javne potražnje za uvođenjem GM usjeva.
“Nema značajnih dokaza za potražnju GM proizvoda od strane škotskih potrošača, a lično sam zabrinut da bi omogućavanje GM usjeva koji bi se uzgajali u Škotskoj, oštetilo naš čisti i zeleni brend, čime se kockamo sa budućnošću naše kvalitetne hrane i vode”, dodao je Lochhead.
Ovaj potez je pozdravila i Alison Johnstone, član Green Peace-a u Škotskoj. U izjavi na web stranici stranke, ona je rekla da “odluka zabrane uzgoja genetski modifikovanih usjeva predstavlja pravi potez za Škotsku. Uzgoj GM usjeva bi naškodilo našem okruženju, te našem ugledu i kvalitetu hrane i pića.”
“GM nije odgovor za sigurnost hrane. Škotska ima veliki potencijal sa raznolikom mješavinom proizvođača manjih razmjera i inicijativa za hranu u zajednici, a mi trebamo da pomažemo daljnji rast.”
Međutim, odluka se nije pokazala kao univerzalno popularna, jer su poljoprivrednici rekli da će izgubiti od konkurenata zbog zabrana koje se uvode.
“Postojat će jedna strana granice u Engleskoj, gdje se može primjeniti biotehnologija, a preko rijeke Tweed poljoprivrednicima to neće biti dozvoljeno. Kako će ovi poljoprivrednici biti u stanju da se takmiče na istom tržištu?”, rekao je potpredsjednik Nacionalne farmerske unije Škotske, Andrew McCornick, za Skotsmen novine.
U aprilu, Evropska unija je dala zeleno svjetlo za početak uvoza 10 novih vrsta genetski modificiranih usjeva po prvi put od 2013. godine. Ovi usjevi koji uključuju kukuruz, soju, pamuk i uljanu repicu će biti ovlašteni kao ljudska hrana i hrana za životinje za narednih 10 godina.
Komentari na članak