Sa delegacijom koja će uskoro krenuti za Teheran, indijski zvaničnici će se zalagati za oživljavanje gasovoda iz Irana koji treba prolaziti preko Pakistana, navode novinske agencije iz New Delhija.
Indija je ispala iz ogromnog projekta zbog pritiska SAD-a, ali zbog nedavnog otvaranja poslovnog okruženja u Iranu od indijskih vođa je zatraženo da naprave svježu ponudu za naftovod, prenosi Economic Times, pozivajući se na dobro obaviještene izvore.
“Visoki zvaničnik ministarstva nafte će uskoro predvoditi delegaciju direktora naftne industrije u Iran, kako bi se pokrenuo interes Indije za oživljavanje projekta naftovoda koji je već godinama zamrznut, kao i razvoj Farzad-B bloka”, navodi ovaj časopis, koji je drugi najveći svjetski poslovni list na engleskom jeziku.
Plinsko polje Farzad-B je dio Farsi bloka u Perzijskom zaljevu kojeg je Iran dodjelio indijskom ONGC Videsh u 2002. godine, ali ga je otkazao nakon što je državni indijski konzorcij oklijevao pokretanje ovog razvoja.
Economic Times je rekao da se energetski gladna Indija sada nada da će povratiti blok, jer su već potrošili 90.000.000 dolara na istraživanje.
“Morat ćemo predstaviti naš slučaj za Farzad blok. Takođe, moramo razgovarati o svim mogućim načinima za evakuaciju plina iz te oblasti, tako da može biti doveden do Indije za potrošnju. To će uključivati raspravu o mogućnosti polaganja cjevovoda iz Irana preko Pakistana,” naveo je neimenovani zvaničnik, koji će uskoro posjetiti Iran.
Kao i u slučaju Farzad projekta, Indija je napustila plan Iran-Pakistan-Indija, koji je nazvan cjevovod mira, zbog pritisaka sa Zapada koji je naredio New Delhiju da dobavljaju svoj plin iz Turkmenistana preko Afganistana i Pakistana.
Nakon povlačenja Indije, Iran i Pakistan su odlučili da nastave sa planom cjevovoda.

Tokom posjete predsjednika Xi Jinping u Islamabad u aprilu, pakistanski zvaničnici su rekli da će Kina izgraditi naftovod kako bi dobijala prirodni plin iz Irana. Pakistanski zvaničnici kažu da će 700 kilometara cjevovoda biti izgrađeno od strane Kine, a ostalih 80 km od strane Islamabada.
Iran je završio svoj dio cjevovoda od 560 milja (900 kilometara) i već dugo pritišće Pakistan da ispuni svoj dio sporazuma.
Islamabad je ugovorom dužan platiti kaznu za kašnjenje početka projekta u zimi 2014. godine kada je isporuka gasa trebala da počne.
Pakistanski ministar za naftu i prirodne resurse Shahid Khaqan Abbasi je izjavio ranije ovog mjeseca da je Islamabad izrazio uvjerenje da će oživjeti zaustavljeni projekat nakon završetka iranskih nuklearnih pregovora.
“Mnoga pitanja koja su se nakupila tijekom godina će se riješiti, a posebno Iran-Pakistan naftovod… koji je pogođen sankcijama”, rekao je Abbasi.
Komentari na članak