Francuska će vjerojatno da zatvori do 160 džamija u narednim mjesecima kao dio policijskih operacija pod vanrednim stanjem koje omogućava zatvaranje ustanova koje promoviraju radikalne stavove, rekao je jedan od glavnih imama u ovoj zemlji.
Nakon vijesti da su tri džamije već zatvorene od 13. novembra, nakon napada u glavnom gradu Francuske, Hasan El Alaoui, koji je zadužen za imenovanje regionalnih i lokalnih muslimanskih imama i posredovanje između imama i zatvorskih službenika, je rekao za Al Jazeeru u srijedu da se planira da još više džamija bude zatvoreno.
“Prema službenim podacima i našim razgovorima sa MUP-om, između 100 i 160 džamija će biti zatvoreno zbog toga što nemaju odgovarajuće dozvole, propovijedaju mržnju ili koriste Takfiri govor,” rekao je.
Takfiri se klasifikuje kao muslimani koji optužuju druge ljude iste vjere za otpadništvo, čin koji je postao sektaška uvreda.
“Ova vrsta govora ne bi trebala biti dopuštena ni u islamskim zemljama, a kamoli u sigurnim zemljama kao što je Francuska,” izjavio je El Alaoui, koji je postao prvi muslimanski kapelan zatvora u 2005. godini.
Nedavna zatvaranja džamija, dodao je, su napravljene pod “pravnim aktom kojeg vlasti imaju” i moralo se dogoditi zbog “nekih ilegalnih stvari koje su pronašli.”
Imam je također nazvao osumnjičene za planiranje i obavljanje samoubilačkih bombaških napada, koji su izazvali smrt 130 ljudi, “teroristama.”
“Ti teroristi su gomila lopova i dilera droge koji su nosili vjersku odjeću,” rekao je. “Čitav problem je u tome da se ne radi o muslimanima, nego o teroristima. To je pitanje sigurnosti za svakoga.”
Postoji ukupno 2.600 džamija u Francuskoj, rekao je El Alaoui.
Felix Marquardt, pariški musliman i suosnivač al-Kawakibi Foundation, koja radi za islamsku reformaciju, je također rekao da očekuje da će više džamija uskoro biti zatvoreno.
“Za mene, to teško dolazi kao iznenađenje, jer postoje džamije u Francuskoj koje apsolutno zaslužuju da budu zatvorene,” rekao je za Al Jazeeru.
On je rekao da je bio prisutan na islamskim molitvama u nekoliko francuskih gradova i “bio je šokiran sa onim što je čuo.
“Propovijedani su pogledi na svijet koji su bili prilično zabrinjavajući. Ja govorim o politizaciji islama. Čuo sam da neki govori imaju tendenciju da promovišu ideju među muslimanima da je islamofobija organizovana od strane francuske države, te da su nekako ne-muslimanski Francuzi protiv muslimanske manjine.”
Francusko produženo vanredno stanje je izazvalo porast hapšenja, kućnih pritvora, pretresa kuća i privatne imovine, nakon napada u Parizu – uključujući i džamije i muslimansku imovinu – što je podiglo alarm među organizacijama za ljudska prava da bi zakon mogao obuzdati civilne slobode.
U međuvremenu, postoje strahovi da se muslimanska manjina u Francuskoj, najveće u bilo kojoj evropskoj zemlji, suočava sa povećanim progonom pošto neki ne prave razliku između muslimana i onih koji su se pridružili ili podržavaju naoružane skupine kao što je Islamska država Iraka i Levanta (ISIL), koja je preuzela odgovornost za smrtonosno nasilje 13. novembra.
“Biti musliman u Francuskoj nije lahko, to je komplikovano stanje,” priznao je Marquardt, “pogotovo ako ste žena i nosite veo, vi ste žrtva diskriminacije, a ako ste muškarac, teško je dobiti posao.”
Porast islamofobije nakon napada, dodao je, nije bilo “iznenađenje,” iako je “razumljivo.”
Komentari na članak